W placówce
Fizjoterapeuta

Elektrostymulacja to zabieg wykonywany przez fizjoterapeutów, polegający na oddziaływaniu prądem elektrycznym na układ mięśniowy i nerwowy w celu wywołania w nich kontrolowanej reakcji takiej jak relaksacja lub pobudzenie. Elektrostymulacja zapobiega zanikom mięśni u pacjentów unieruchomionych, przyspiesza procesy regeneracyjne, łagodzi ból oraz stany zapalne. Dzięki tym korzyściom jest szeroko wykorzystywana w rehabilitacji i zapewnia odbudowę siły, elastyczności i zdolności do skurczu mięśni, które zostały uszkodzone w przebiegu różnorodnych chorób i urazów np. złamań, zwichnięć. Elektrostymulacja jest też zalecana w porażeniach lub niedowładach kończyn. Wskazania i przeciwwskazania (m.in. rozrusznik serca, ciąża) do tego zabiegu ocenia lekarz na podstawie wywiadu i badań pacjenta. Dokładny obszar przyłożenia elektrod i przebieg zabiegu planuje fizjoterapeuta przeprowadzający elektrostymulację.

Elektrostymulacja jest bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem. Stymulacja nerwów i mięśni zazwyczaj nie jest bolesna, może jednak powodować niewielki dyskomfort w postaci mrowienia i skurczów. Istotą zabiegu jest oddziaływanie określonej dawki prądu przez elektrody odpowiedniej wielkości przyłożone w konkretny sposób do ciała. Wyróżnia się dwa rodzaje zabiegu, w tym elektrostymulację elektrodą czynną. Polega ona na stymulacji nerwu lub mięśnia w miejscu zwanym punktem motorycznym. W przypadku nerwów stanowią one miejsca na skórze, gdzie gałąź nerwu znajduje się najbliżej powierzchni, z kolei w przypadku mięśni to obszar, gdzie nerw wnika do mięśnia. Zabieg tego typu wymaga od fizjoterapeuty znajomości mapy takich punktów na ciele. W przebiegu elektrostymulacji dwubiegunowej, czyli drugiego rodzaju zabiegu, układa się dwie elektrody tej samej wielkości w pobliżu przyczepów mięśnia. Są to miejsca, w których mięsień przechodzi w ścięgno i przyczepia się do kości.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
kinezyterapia.jpg
Kinezyterapia
rehabilitacja_small.jpg
Fizjoterapeuta

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

usg czy mammografia_1.jpg
Diagnostyka

Mammografia czy USG piersi – które badanie wybrać?

Profilaktyka raka piersi jest kluczowym elementem dbania o zdrowie kobiet. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian w piersiach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W tym celu warto umówić się na badanie piersi, jednak pozostaje pytanie, która metoda będzie bardziej odpowiednia – USG czy mammografia? W tym artykule porównamy te dwie najczęściej stosowane metody diagnostyczne. Omówimy różnice między mammografią a USG piersi, zastosowanie badań, ich dokładność oraz zalecenia.

niskodawkowa tomografia komputerowa.jpg
Diagnostyka

Niskodawkowa tomografia komputerowa – co warto wiedzieć?

Niskodawkowa tomografia komputerowa (NDTK) to nowoczesna metoda diagnostyczna, która zyskuje coraz większe znaczenie w medycynie, zwłaszcza w diagnostyce chorób płuc. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej jakości przy użyciu znacznie mniejszej dawki promieniowania niż tradycyjna tomografia komputerowa. W artykule tym przyjrzymy się, czym dokładnie jest niskodawkowa tomografia komputerowa, jakie są jej zalety w porównaniu do tradycyjnych badań, oraz w jakich sytuacjach jest szczególnie zalecana.

mammografia spektralna.jpg
Diagnostyka

Mammografia spektralna – nowa metoda obrazowania piersi

Mammografia jest podstawową metodą diagnostyczną stosowaną w wykrywaniu raka piersi. Tradycyjnie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów piersi, pozwalając na identyfikację ewentualnych zmian patologicznych. Jednak coraz częściej pojawiają się nowe technologie, które zwiększają dokładność diagnostyki, takie jak mammografia spektralna. W tym artykule przyjrzymy się tej nowoczesnej metodzie, jej zaletom oraz różnicom w porównaniu do klasycznej mammografii.