Czym jest astma aspirynowa? Przyczyny, objawy i diagnostyka

22.12.2024

Astma aspirynowa, znana również jako triada aspirynowa lub astma wywołana niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), to przewlekła choroba układu oddechowego, w której ataki astmy są wywoływane przez spożycie aspiryny (kwasu acetylosalicylowego) lub innych NLPZ (np. ibuprofenu, naproksenu). Sprawdź, jakie objawy jej towarzyszą oraz w jaki sposób jest diagnozowana.

Astma aspirynowa.jpg

Spis treści

Czym jest astma aspirynowa?
Co wywołuje astmę aspirynową? Jakie są jej przyczyny?
Jakie są objawy astmy aspirynowej?
Diagnozowanie astmy aspirynowej
Badania obrazowe w diagnostyce astmy aspirynowej
Jak umówić wizytę
Na czym polega leczenie astmy aspirynowej?

Czym jest astma aspirynowa?

Astma aspirynowa to rzadki, ale poważny typ astmy, który dotyka około 5–10% osób z astmą oskrzelową, najczęściej dorosłych. Ta choroba układu oddechowego spowodowana jest nietolerancją na aspirynę i inne NLPZ. Dokładne przyczyny tej nietolerancji nie są w pełni zrozumiałe, jednak istnieją pewne mechanizmy i czynniki, które odgrywają istotną rolę w jej rozwoju.

Co wywołuje astmę aspirynową? Jakie są jej przyczyny?

Astma aspirynowa jest związana z zaburzeniem szlaku metabolicznego kwasu arachidonowego, który regulacje procesy zapalne w organizmie. Aspiryna i inne NLPZ blokują cyklooksygenazę 1 (COX-1) – enzym, który bierze udział w produkcji prostaglandyn. Prostaglandyny mają działanie przeciwzapalne, a ich zablokowanie prowadzi do zwiększonej produkcji leukotrienów – lipidów biorących udział w mechanizmach odpornościowych. To silne mediatory zapalne, które powodują skurcz oskrzeli, zwiększoną produkcję śluzu oraz zapalenie dróg oddechowych – objawy charakterystyczne dla astmy aspirynowej.

Chociaż dokładne mechanizmy genetyczne nie są w pełni poznane, uważa się, że istnieją genetyczne predyspozycje do rozwinięcia astmy aspirynowej. Pewne geny mogą bowiem wpływać na sposób, w jaki organizm metabolizuje kwas arachidonowy i reaguje na leukotrieny.

Występowanie astmy aspirynowej jest częstsze u osób, które mają również inne formy przewlekłej astmy oraz polipy nosa. Wpływ na pojawienie się tego schorzenia mają także czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza, alergeny).

Jakie są objawy astmy aspirynowej?

Główne objawy astmy aspirynowej to:

  • duszący kaszel i duszność, nasilające się po zażyciu aspiryny lub innych NLPZ;
  • obturacja oskrzeli (zwężenie dróg oddechowych), która prowadzi do świszczącego oddechu;
  • blokada nosa, wodnisty katar;
  • nasilona astma oskrzelowa z atakami, które mogą prowadzić do hospitalizacji;
  • świąd i łzawienie oczu.

Diagnozowanie astmy aspirynowej

Z podejrzeniem chorób układu oddechowego należy zgłosić się do pulmonologa, który rozpoznaje i leczy choroby płuc oraz dróg oddechowych (tworzonych przez jamę nosową, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela). Diagnoza astmy aspirynowej nie jest prosta, ponieważ objawy często są podobne do innych form astmy. Proces diagnostyczny obejmuje zarówno ocenę kliniczną, jak i specjalistyczne badania. Najważniejsze etapy diagnozowania astmy aspirynowej obejmują wywiad lekarski i specjalistyczne badania.

Badania

  1. Spirometria – służy do oceny czynności płuc, poprzez mierzenie objętości wydychanego powietrza i szybkość jego przepływu. W kontekście diagnozowania astmy aspirynowej pozwala ocenić stopień obturacji oskrzeli (zwężenia dróg oddechowych). W niektórych przypadkach lekarz może zalecić spirometrię z próbą prowokacyjną. Badanie to polega na podaniu pacjentowi małej dawki aspiryny lub innego NLPZ w kontrolowanych warunkach medycznych i monitorowaniu reakcji układu oddechowego. Obserwuje się, czy dochodzi do pogorszenia wyników spirometrii, co może świadczyć o skurczu oskrzeli wywołanym aspiryną. Próba prowokacyjna jest stosowana tylko w specjalistycznych ośrodkach, pod ścisłym nadzorem medycznym, z uwagi na ryzyko wywołania ciężkich reakcji astmatycznych.

Przeczytaj, co wykrywa spirometria.

  1. Test prowokacyjny z aspiryną – to tzw. złoty standard w diagnozowaniu astmy aspirynowej. Polega na stopniowym podawaniu pacjentowi rosnących dawek aspiryny i monitorowaniu jego reakcji. Test ten wykonuje się w kontrolowanych warunkach szpitalnych, gdzie dostępna jest pomoc medyczna w razie ostrej reakcji. Podczas testu pacjent znajduje się pod stałą obserwacją, aby ocenić, czy dochodzi do skurczu oskrzeli. Jeżeli w spirometrii następuje spadek wartości FEV1 (objętość wydechowa pierwszosekundowa) o 15–20% lub więcej, diagnozuje się nadwrażliwość na aspirynę.
  2. Pomiar poziomu eozynofili – to rodzaj białych krwinek, które odgrywają ważną rolę w reakcjach alergicznych i zapalnych. Podwyższony poziom eozynofili we krwi może sugerować astmę alergiczną lub aspirynową. Zwiększony poziom eozynofili we krwi, wydzielinie z nosa lub w plwocinie może świadczyć o obecności stanu zapalnego w drogach oddechowych charakterystycznego dla tej formy astmy.
  3. Badania na obecność polipów nosa i przewlekłe zapalenie zatok – osoby z astmą aspirynową często cierpią na przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok, które często prowadzi do powstawania polipów nosa. Może to utrudniać oddychanie przez nos, a ich nawracające występowanie bywa powiązane z astmą aspirynową. Wykonuje się badania obrazowe, m.in. tomografię komputerową zatok (TK), aby ocenić stopień zaawansowania choroby zatok oraz obecność polipów.
  4. Testy alergiczne – choć astma aspirynowa nie jest stricte alergią (nie ma związku z reakcją immunologiczną na konkretne alergeny), lekarz może zalecić wizytę u alergologa i wykonanie testów alergicznych skórnych lub testów alergicznych z krwi i badania poziomu IgE (przeciwciał związanych z reakcjami alergicznymi), aby wykluczyć inne przyczyny choroby, np. astmę alergiczną.

Przeczytaj, co zawiera panel wziewny testów alergologicznych.

  1. Testy na obecność leukotrienów – to mediatory stanu zapalnego, które odgrywają ważną rolę w rozwoju objawów astmy aspirynowej. U niektórych pacjentów wykonuje się badania krwi lub plwociny na obecność tych substancji, aby potwierdzić ich nadmierną aktywność.

Badania obrazowe w diagnostyce astmy aspirynowej

Stosowane są jako część szerszej oceny w celu zbadania stanu układu oddechowego oraz wykluczenia innych schorzeń.

  1. RTG klatki piersiowej – może być zalecane jako badanie przesiewowe, aby wykluczyć inne przyczyny duszności czy przewlekłego kaszlu. Zwykle w astmie aspirynowej RTG klatki piersiowej jest prawidłowe. W przypadkach bardziej zaawansowanych lub powikłanych, np. gdy rozwija się przewlekłe zapalenie oskrzeli, można zaobserwować zmiany sugerujące przewlekłe zapalenie dróg oddechowych.
  2. Tomografia komputerowa klatki piersiowej – jest bardziej precyzyjna niż RTG i pozwala na ocenę drobnych struktur płuc. Może być stosowana do identyfikacji zmian, takich jak pogrubienie ścian oskrzeli, bronchiektazje czy inne uszkodzenia związane z przewlekłym stanem zapalnym.
  3. Badanie tomograficzne zatok przynosowych – w astmie aspirynowej często występują przewlekłe zapalenia zatok oraz polipy nosa. Badanie to pomaga ocenić stopień zajęcia zatok przez proces zapalny i obecność polipów. Może ujawnić zmiany takie jak pogrubienie błony śluzowej zatok, obecność polipów czy przewlekły stan zapalny. To kluczowy element diagnostyki, gdyż astma aspirynowa często jest częścią triady aspirynowej (triada Samtera), która obejmuje astmę, nietolerancję aspiryny oraz polipy nosa.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Na czym polega leczenie astmy aspirynowej?

Leczenie choroby wymaga szczególnej uwagi, ponieważ reakcje na aspirynę mogą być groźne. Pacjentom z astmą aspirynową zaleca się unikanie wszystkich leków z tej grupy, w tym ibuprofenu i naproksenu. W przypadku potrzeby leczenia bólu i gorączki preferowane jest aplikowanie paracetamolu, który nie wywołuje takich reakcji. Podstawowe leczenie obejmuje stosowanie:

  • inhalatorów z kortykosteroidami w celu kontrolowania stanu zapalnego w drogach oddechowych;
  • bronchodilatatorów (leków rozszerzających oskrzela), takich jak β2-mimetyki (np. salbutamol), aby łagodzić objawy;
  • leków antyleukotrienowych, np. montelukast, które pomagają blokować szlak zapalny związany z astmą aspirynową.

Edukacja pacjenta na temat możliwych zamienników NLPZ oraz stosowanie odpowiednich inhalatorów są niezbędne w leczeniu tej choroby.

Źródła
  1. W. Balińska-Miśkiewicz, Diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej u osób dorosłych, „Farmakologia Polska” 2009, t. 65, nr 11, s. 793–803.
  2. C. Jenkins, J. Costello, L. Hodge, Systematic review of prevalence of aspirin induced asthma and its implications for clinical practice, „BMJ” 2004, t. 328, nr 7437, s. 434.
  3. A. Potoczek, Comorbidity of aspirin-induced asthma, panic disorder and depression versus gender and presence of profound psychological traumas, „Psychiatria Polska” 2010, t. 44, nr 4, s. 557–567.

Zobacz także

usg czy mammografia_1.jpg
Diagnostyka

Mammografia czy USG piersi – które badanie wybrać?

Profilaktyka raka piersi jest kluczowym elementem dbania o zdrowie kobiet. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian w piersiach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W tym celu warto umówić się na badanie piersi, jednak pozostaje pytanie, która metoda będzie bardziej odpowiednia – USG czy mammografia? W tym artykule porównamy te dwie najczęściej stosowane metody diagnostyczne. Omówimy różnice między mammografią a USG piersi, zastosowanie badań, ich dokładność oraz zalecenia.

niskodawkowa tomografia komputerowa.jpg
Diagnostyka

Niskodawkowa tomografia komputerowa – co warto wiedzieć?

Niskodawkowa tomografia komputerowa (NDTK) to nowoczesna metoda diagnostyczna, która zyskuje coraz większe znaczenie w medycynie, zwłaszcza w diagnostyce chorób płuc. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej jakości przy użyciu znacznie mniejszej dawki promieniowania niż tradycyjna tomografia komputerowa. W artykule tym przyjrzymy się, czym dokładnie jest niskodawkowa tomografia komputerowa, jakie są jej zalety w porównaniu do tradycyjnych badań, oraz w jakich sytuacjach jest szczególnie zalecana.

mammografia spektralna.jpg
Diagnostyka

Mammografia spektralna – nowa metoda obrazowania piersi

Mammografia jest podstawową metodą diagnostyczną stosowaną w wykrywaniu raka piersi. Tradycyjnie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów piersi, pozwalając na identyfikację ewentualnych zmian patologicznych. Jednak coraz częściej pojawiają się nowe technologie, które zwiększają dokładność diagnostyki, takie jak mammografia spektralna. W tym artykule przyjrzymy się tej nowoczesnej metodzie, jej zaletom oraz różnicom w porównaniu do klasycznej mammografii.

Wszystkie artykuły i poradniki