Oferta
Stomatolog Warszawa Stomatolog Kraków Stomatolog Poznań Stomatolog Gdańsk Stomatolog Katowice Stomatolog Gliwice Stomatolog Toruń Stomatolog Wrocław Stomatolog Łódź Stomatolog Szczecin Stomatolog Sosnowiec W placówce

Sedacja wziewna, czyli użycie podtlenku azotu (gazu rozweselającego), to skuteczna metoda minimalizowania stresu, lęku i dyskomfortu, który może wiązać się z wizytą u stomatologa. Jest bezpieczna i sprawdza się u osób, które odczuwają silny lęk przed zabiegami stomatologicznymi, zwłaszcza u dzieci. Nie każdy może jednak skorzystać z sedacji wziewnej. Dowiedz się więcej na ten temat.
Przejdź do:
Co to jest sedacja wziewna? Jakie są wskazania do jej podania?
Sedacja wziewna polega na podaniu pacjentowi mieszanki tlenu i podtlenku azotu (gazu rozweselającego), co powoduje stan głębokiej relaksacji i odprężenia, przy zachowaniu pełnej świadomości.
Gaz rozweselający u dentysty ma na celu zmniejszenie lęku przed zabiegiem stomatologicznym, dlatego doskonale sprawdza się u osób, u których występuje dentofobia (silny lęk przed wizytą u dentysty/leczeniem stomatologicznym).
W stomatologii dziecięcej często wykorzystuje się sedację wziewną, by zmniejszyć stres małych pacjentów, a jednocześnie ułatwić współpracę na płaszczyźnie stomatolog–dziecko. Dodatkowo podanie podtlenku azotu sprawdza się u osób nadpobudliwych, z odruchem wymiotnym na tle nerwowym, a także w przypadku takich chorób jak padaczka, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia napadu na skutek stresu związanego z wizytą u stomatologa. Podczas zabiegu wykorzystywana jest specjalna maseczka do sedacji, przez którą pacjent wdycha mieszaninę tlenu i gazu rozweselającego.
Czy sedacja wziewna jest bezpieczna?
Sedacja wziewna to bezpieczna metoda łagodzenia stresu związanego z wizytą u stomatologa. Jej efekt pojawia się szybko, a jednocześnie równie szybko ustępuje. Sedacja wziewna u dzieci może być stosowana już od czwartego roku życia. Ważne by mały pacjent był gotowy na współpracę z lekarzem (dojrzałość emocjonalna). Pacjent przez cały czas pozostaje przytomny, co ułatwia kontakt z lekarzem i monitorowanie jego stanu na bieżąco przez specjalistę.
Przeciwwskazania do sedacji wziewnej
Gaz rozweselający u dentysty powszechnie uznaje się za bezpieczną metodę, aczkolwiek istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania sedacji. W niektórych przypadkach, nawet pomimo występowania obostrzeń, stomatolog może jednak podjąć decyzję, by użyć podtlenku azotu podczas zabiegu, po dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta czy konsultacji z innymi specjalistami.
Do głównych przeciwwskazań do wykonania sedacji u dentysty należą:
- ciąża (w szczególności pierwszy trymestr),
- uzależnienia, jak alkoholizm, narkomania,
- choroby układu oddechowego, np. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), rozedma płuc, poważne infekcje górnych dróg oddechowych,
- niedrożność nosa wywołana alergią, polipami, przeziębieniem,
- zapalenie ucha środkowego,
- niewydolność serca, wrodzone wady serca,
- niewyrównane nadciśnienie tętnicze,
- niedawno przebyte operacje ucha lub oka,
- stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
- brak współpracy ze strony pacjenta.
Ile trwa sedacja wziewna?
Czas trwania sedacji wziewnej u dentysty zależy od długości leczenia właściwego. Z reguły wynosi od 15 minut do około 1,5 godziny. Sedacja podtlenkiem azotu zaczyna działać bardzo szybko, bo już kilka minut od podania, i może być stosowana przez cały czas trwania procedur dentystycznych. Stomatolog nieustannie kontroluje ilość podawanego gazu w trakcie zabiegu, by na bieżąco dostosowywać ją do potrzeb pacjenta. Po zakończeniu wizyty u dentysty efekt sedacji bardzo szybko ustępuje, zwykle trwa to zaledwie kilka minut. Po zabiegu Pacjenci mogą wrócić do codziennych czynności.
Czy sedacja wziewna to narkoza?
Sedacja wziewna i narkoza (znieczulenie ogólne) to dwie różne metody stosowane u pacjentów stomatologicznych. Różni je od siebie przede wszystkim:
- stan świadomości pacjenta – podczas narkozy pacjent nie jest świadomy, z kolei podczas sedacji wziewnej u dentysty – tak. Może cały czas porozumiewać się ze stomatologiem;
- metoda podawania – podtlenek azotu przy sedacji podawany jest przez maskę nosową, podobnie narkoza, jednak zdarza się, że przy znieczuleniu ogólnym środek anastetyczny jest aplikowany dożylnie;
- głębokość znieczulenia – przy narkozie środek znieczulający działa głęboko. Pacjent wówczas traci całkowicie świadomość oraz zniesiona jest większość odruchów. Z kolei przy sedacji wziewnej głębokość jest lekka do umiarkowanej. Pacjent pozostaje przytomny przez cały zabieg;
- personel – przy narkozie wymagana jest obecność anestezjologa, który przez cały zabieg czuwa nad parametrami życiowymi pacjenta. Z kolei sedację wziewną może wykonać stomatolog, po wcześniejszym przeszkoleniu.
Miejsca, w których zrealizujesz usługę
Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Jak zachować prawidłową higienę jamy ustnej podczas leczenia aparatem ortodontycznym? Wskazówki
Leczenie ortodontyczne może trwać nawet kilka lat. To okres, w którym zęby przyjmują prawidłowe położenie, ale także – szczególnie w przypadku aparatów stałych – są bardziej narażone na rozwój próchnicy przez obecność elementów aparatu stałego, które mogą utrudniać dostęp dla szczoteczki i innych środków do higieny jamy ustnej. Bakterie gromadzące się w tkankach twardych zębów mogą powodować ubytki, choroby dziąseł czy nieprzyjemny zapach z ust. Sprawdź, jak utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej w trakcie leczenia stałym aparatem ortodontycznym, aby uniknąć tych problemów!

Palenie po wyrwaniu zęba – dlaczego jest szkodliwe?
Po ekstrakcji zęba Pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które mają wspierać proces gojenia rany. Wśród nich jest m.in. zakaz palenia papierosów. Ten szkodliwy nałóg może niepotrzebnie wydłużyć czas rekonwalescencji, a dodatkowo zwiększyć ryzyko powstania tzw. suchego zębodołu oraz infekcji. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być konsekwencje palenia po usunięciu zęba i przekonaj się, że naprawdę nie warto tego robić.

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie jamy ustnej?
Palenie tytoniu to powszechny nawyk. Jak wynika z raportu Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik zdrowotny, problem dotyczy aż ponad 30% mężczyzn i 27% kobiet w Polsce [5]. Tytoń nie tylko uzależnia i powoduje choroby płuc, ale także ma wpływ na zdrowie i estetykę zębów. Sprawdź, z jakimi problemami stomatologicznymi najczęściej zmagają się palacze.