
Nadmiar tkanki tłuszczowej może gromadzić się w różnych partiach ciała, a bardzo często tym miejscem są pośladki. Dieta i odpowiednie ćwiczenia nie zawsze przynoszą spodziewane efekty, dlatego świetnym rozwiązaniem jest zabieg liposukcji pośladków, który polega na rozbiciu złogów tłuszczowych i ich trwałym usunięciu. Sprawdź, jak przebiega ten zabieg, jakie są przeciwwskazania do jego wykonania oraz jak należy się do niego przygotować.
Przejdź do:
Czym jest zabieg liposukcji pośladków?
Liposukcja zwana jest też odsysaniem tłuszczu. Postęp technologiczny w chirurgii plastycznej sprawił, że do usuwania tkanki tłuszczowej można użyć ultradźwięków, dzięki którym niechciane komórki rozpadają się szybciej, a pacjent traci znacznie mniej krwi niż podczas klasycznej operacji.
Liposukcja często dotyczy pośladków, ponieważ nadmiar tłuszczu często gromadzi się właśnie w tej okolicy. Osobami, które decydują się na zabieg, są najczęściej kobiety, jednak w gronie pacjentów są także mężczyźni. Okrągłe pośladki są uważane za atut, dlatego liposukcja często wiąże się z modelowaniem, dzięki któremu można poprawić kształt tej części ciała. Zabieg jest wykonywany przez chirurga plastyka, który przeprowadza kwalifikację.
Oprócz liposukcji pośladków można wykonać również liposukcję bioder i ud i kompleksowo wyszczuplić te partie ciała.
Wskazania do wykonania liposukcji pośladków
Zabieg liposukcji pośladków warto wykonać, gdy:
- nadmiar tłuszczu z pośladków nie znika mimo stosowania diet odchudzających i ćwiczeń;
- pacjent ma prawidłowy/zbliżony do prawidłowego wskaźnik BMI, a obfite pośladki zaburzają proporcje jego ciała;
- przez zbyt duże pośladki pacjent ma problem z doborem garderoby;
- sylwetka gynoidalna (tzw. typ gruszki) – w której drobna góra łączy się z masywnymi biodrami i pośladkami – powoduje kompleksy i źle wpływa na samoocenę pacjenta.
Zobacz również: Chirurgia plastyczna – co to jest? Jakie zabiegi są najpopularniejsze?
Liposukcja pośladków – przeciwwskazania
Liposukcja pośladków to zabieg, przed którym należy przejść kwalifikację, a niektóre dolegliwości i choroby mogą wykluczyć pacjenta z grona kandydatów do zabiegu. Lekarz medycyny estetycznej może odmówić wykonania liposukcji pośladków u osoby, która traktuje odsysanie tłuszczu jako substytut odchudzania i nie zamierza zmieniać swojego trybu życia.
Wśród najważniejszych przeciwwskazań do liposukcji pośladków wymienia się:
- infekcję układu oddechowego (aktualną lub niedawno przebytą);
- opryszczkę;
- zakażenie bakteryjne lub grzybicze skóry i inne zmiany skórne na pośladkach;
- choroby przewlekłe – nie każda choroba dyskwalifikuje pacjenta, jednak każde dodatkowe schorzenie wymaga konsultacji z innym specjalistą;
- blizny w okolicy miejsca zabiegowego;
- dużą nadwagę – trzeba pamiętać, że zabieg odsysania tłuszczu z pośladków przynosi najlepsze efekty u osób, które mają prawidłowy lub zbliżony do prawidłowego wskaźnik BMI.
Lekarze zwracają także uwagę na ogólną kondycję fizyczną i wydolność pacjenta – warto poprawić je jeszcze przed zabiegiem, aby zapobiec tworzeniu się kolejnych złogów tłuszczu w innych partiach ciała.
Zobacz również: Powiększenie piersi.
Przygotowanie do zabiegu
Przed wykonaniem liposukcji pośladków ma miejsce konsultacja z lekarzem, który będzie wykonywał operację. Podczas kwalifikacji przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem na temat przebytych chorób i innych operacji, zabiegów kosmetycznych wykonywanych w obrębie pośladków i ud oraz leków przyjmowanych na stałe. Na tym etapie chirurg plastyczny może skierować na dodatkowe badania. W ramach przygotowań do zabiegu zaleca się również ustabilizowanie masy ciała, ograniczenie/zaprzestanie palenia papierosów i czasową rezygnację z opalania się.
Bezpośrednio przed zabiegiem pacjent powinien:
- być na czczo – ostatni posiłek zjeść min. 6 godzin przed planowaną godziną zabiegu;
- wziąć prysznic, ale nie nakładać na siebie żadnych kremów i balsamów;
- zdjąć biżuterię;
- wydepilować skórę w miejscu, gdzie będzie wykonywany zabieg. Trzeba to jednak zrobić bardzo ostrożnie, aby uniknąć podrażnień.
Jak przebiega zabieg liposukcji pośladków?
Liposukcja pośladków to zabieg, który nie boli, ponieważ jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Przed podaniem znieczulenia chirurg dokładnie oznacza miejsca na udach i biodrach, z których ma zostać usunięta tkanka tłuszczowa. Następnie wykonuje niewielkie nakłucia w skórze, przez które wprowadzana jest kaniula – specjalna rurka, dzięki której złogi tłuszczu są rozbijane, a następnie usuwane. Zabieg trwa zazwyczaj ok. 1–2 godziny, a jego długość może różnić się w zależności od ilości tkanki tłuszczowej do usunięcia.
Zalecenia pozabiegowe i efekty zabiegu
Po zabiegu pacjent zostaje w szpitalu jeszcze przez jeden dzień. Wczesny okres rekonwalescencji to 7 dni – po tym czasie usuwa się szwy. Przez ok. 4 tygodnie wskazane jest zakładanie specjalnego materiału uciskowego – w tym przypadku będą to specjalne majtki – który łagodzi opuchliznę i modeluje sylwetkę. Pierwsze efekty zabiegu można zobaczyć po ok. 4 tygodniach, a na efekt trzeba poczekać 6 miesięcy.
Liposukcja pośladków zmniejsza obwód bioder, nadaje im ładniejszy kształt i podnosi samoocenę pacjenta. Usunięte komórki tłuszczowe nie odradzają się w tych samych miejscach, jednak nieodpowiednia dieta i brak aktywności fizycznej mogą sprawić, że zaczną się gromadzić w kolejnych partiach ciała. Dlatego zdrowa dieta odgrywa bardzo istotną rolę w utrzymaniu optymalnych efektów liposukcji.