W placówce
null

Implanty zębowe stanowią nowoczesne rozwiązanie umożliwiające odtworzenie utraconego uzębienia. To śruby wykonane zazwyczaj z tytanu, naśladujące korzeń zęba, wszczepiane w kość, na których umieszcza się koronę zębową lub inne uzupełnienie protetyczne (np. most). Leczenie implantologiczne przywraca funkcjonalność zgryzu. Dowiedz się, kiedy warto się na nie zdecydować.

Przejdź do:

Implantologia w LUX MED – implanty zębowe
Czym jest implantologia?
Co to jest implant zęba?
Kiedy warto rozważyć implanty zębowe?
Dlaczego implanty są najlepszym rozwiązaniem na braki zębowe?
Czy implanty zębów są bezpieczne?
Implanty zębowe – przeciwwskazania
Przygotowanie do zabiegu
Mocowanie implantów zębowych
Zalecenia pozabiegowe
Ile kosztuje implant zęba?
Jaka jest trwałość implantów zębowych?

Implantologia w LUX MED – implanty zębowe

Implanty zębowe stanowią nowoczesne i trwałe rozwiązanie umożliwiające odtworzenie utraconego uzębienia. Połączony z kością szczęki implant jest najbliższy naturalnemu zębowi – nie wpływa na sąsiadujące zęby, pozostaje samodzielny i ma doskonałą stabilność. Leczenie implantologiczne to doskonały sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu i funkcjonalności zgryzu. Sprawdź, jak zbudowane są implanty zębów, ile kosztuje zabieg i kiedy warto się na niego zdecydować.

Czym jest implantologia?

Implantologia zajmuje się wszczepianiem implantów stomatologicznych do kości szczęki lub żuchwy w celu uzupełnienia braków zębowych. Po wszczepieniu implanty stają się integralną częścią kości, umożliwiając mocne i trwałe mocowanie korony, mostu lub protezy.

Co to jest implant zęba?

Implanty zębowe to śruby wykonane zazwyczaj z tytanu, naśladujące korzeń zęba. Umieszcza się je w kości szczęki lub żuchwy i po wygojeniu tworzą one podstawę do odbudowy protetycznej zębów.

Wyższość wszczepu tytanowego nad innymi uzupełnieniami protetycznymi to możliwość odbudowy brakujących zębów bez potrzeby naruszania i szlifowania zębów sąsiednich. W przypadku braku zębów trzonowych wszczepy pozwalają uniknąć protezy uciskającej dziąsło, będącej przyczyną dyskomfortu, bólu i zaniku kości.

W budowie implantu zębowego można wyróżnić:

  • śrubę – „sztuczny korzeń zęba” ukryty w kości, służący do utrzymywania korony, nazywany przez stomatologów filarem lub wszczepem. W większości przypadków element ten wykonany jest z tytanu lub jego stopu. Tytan jest materiałem biokompatybilnym, co oznacza, że organizm nie traktuje go jako ciała obcego i dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że implant zostanie odrzucony lub pojawi się stan zapalny,
  • łącznik – niewielki, wykonany z tytanu lub cyrkonu element, który mocuje się z jednej strony do śruby, a z drugiej do korony protetycznej. Jego zadaniem jest zapewnienie całej konstrukcji wytrzymałości i stabilności, pełni więc rolę szyjki anatomicznej zęba. Stomatolodzy mają do wyboru wiele łączników różniących się kształtem, długością, sposobem mocowania.

Kiedy warto rozważyć implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne są stosowane w przypadku utraty jednego, kilku, a nawet wszystkich zębów. Mogą być alternatywą dla mostów czy protez, szczególnie jeśli chcesz zachować naturalny wygląd i funkcję zębów. W przypadku znacznych braków zębowych implanty mogą posłużyć jako podstawa do wykonania protezy/mostu. Dwa albo cztery wszczepy w jednym łuku zębowym są w stanie zapewnić dobrą stabilizację protezy całkowitej. Rekonstrukcja całego łuku zębowego (za pomocą mostu opartego na implantach) jest możliwa przy czterech lub sześciu wszczepach.

Metodę można stosować u wszystkich osób dorosłych ogólnie zdrowych, posiadających odpowiednią ilość kości w miejscu planowanego zabiegu.

Skorzystaj z Pakietu Implantologicznego w LUX MED i przywróć estetykę oraz funkcjonalność swojego uśmiechu.

Kiedy implant po wyrwaniu zęba?

Czas, w którym można wstawić implant po ekstrakcji zęba, zależy od wielu czynników, w tym stanu kości i dziąseł, rodzaju usuniętego zęba i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach implant można wstawić natychmiast po usunięciu zęba, podczas gdy w innych konieczne jest odczekanie kilku tygodni lub miesięcy, aż tkanki się zagoją. Decyzję o tym, kiedy jest najlepszy czas na wstawienie implantu, podejmuje lekarz implantolog po dokładnej ocenie stanu pacjenta.

Dlaczego implanty są najlepszym rozwiązaniem na braki zębowe?

Implanty stomatologiczne są najtrwalszym i najlepiej odwzorowującym własny ząb rozwiązaniem na świecie. Ponadto uzupełnienie braku zębowego za pomocą implantu pozwala na uniknięcie noszenia protez zębowych czy szlifowania zdrowych zębów pod mosty protetyczne.

Implant zębowy to zastąpienie nie tylko korony zębowej, ale przede wszystkim naturalnego korzenia zęba. Dzięki temu implant (sztuczny korzeń) wraz z koroną maksymalnie odwzorowują naturalny ząb wraz z jego funkcjami.

Nowy ząb składa się z dwóch części:

  • tytanowego implantu, który zastępuje korzeń zęba i całkowicie integruje się z tkankami,
  • korony, czyli sztucznej, widocznej części zęba.

Do pozostałych zalet zdrowotnych implantu zęba należą m.in.

  • ochrona pozostałych zębów przed nadmiernym przeciążeniem, rozchwianiem się lub przesuwaniem,
  • zapobieganie zanikaniu kości w obrębie utraconego zęba,
  • odtworzenie naturalnych warunków przenoszenia sił podczas spożywania,
  • brak wpływu na mowę, jak to ma często miejsce w przypadku protez.

Nie należy zapominać o podwyższeniu jakości oraz komfortu życia spowodowanego wygodą i estetycznymi względami posiadania implantu. Implantologia pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu w praktycznie każdym, nawet najbardziej skomplikowanym przypadku.

Zobacz, czym zajmuje się protetyka stomatologiczna.

Czy implanty zębów są bezpieczne?

Implantacja zęba jest całkowicie bezpieczna. Wszystkie zabiegi są wykonywane w znieczuleniu adekwatnym do potrzeb, by uniknąć bólu u pacjenta, a stosowane w LUX MED Stomatologia systemy implantologiczne pozwalają na maksymalną integrację implantu oraz uzyskanie pięknego uśmiechu. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia pielęgnacyjne i zostaje wyznaczona wizyta kontrolna.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg wszczepienia implantów, przy korzystnych warunkach ogólnych oraz panujących w jamie ustnej pacjenta nie niesie zwykle żadnego ryzyka. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości bólowe oraz obrzęk tkanek miękkich. Wszczepy wykonywane z tytanu bywają odrzucane ze względu na upośledzone gojenie kości, a nie materiał, z którego zostały wykonane.

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Wstawienie zęba pod postacią implantu jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego przeprowadzenie.

  • Ciąża: u kobiet w ciąży zabieg jest odraczany do czasu po porodzie.
  • Wiek: u dzieci i młodzieży, u których proces wzrostu nie został zakończony, zabieg również jest przesunięty w czasie.
  • Choroby: niektóre schorzenia stanowią przeciwwskazanie do wszczepienia implantów. Należą do nich m.in.:
    • osteoporoza,
    • aktywne choroby nowotworowe (w trakcie leczenia chemioterapią lub radioterapią),
    • nieuregulowana cukrzyca,
    • zaburzenia odporności (np. w przebiegu AIDS),
    • problemy z krzepliwością krwi.

Przewlekłe choroby w wielu przypadkach nie stanowią już absolutnego przeciwwskazania. Wiele zależy od stopnia unormowania choroby i skrupulatności w leczeniu. W przypadku skomplikowanej sytuacji zdrowotnej warto decyzję o ich wszczepieniu skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Przed zabiegiem konieczna jest ocena stanu zdrowia pacjenta, jakości i ilości tkanki kostnej, stanu pozostałych zębów i dziąseł. Zła kondycja dziąseł lub niewystarczająca ilość tkanki kostnej może wymagać leczenia przygotowawczego do wykonania zabiegu wszczepienia implantu. W warunkach określanych jako trudne (np. duży zanik kości, choroba przyzębia) stosuje się zabiegi i preparaty kościotwórcze pozwalające na powiększenie pola protetycznego i umożliwiające bezpieczne założenie tej metody protetycznej.

Ostateczną decyzję o możliwości przeprowadzenia zabiegu podejmuje stomatolog implantolog po dokładnym zbadaniu stanu zdrowia pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do implantacji zęba obejmuje wizytę konsultacyjną, podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, badanie stomatologiczne oraz diagnostykę radiologiczną.

Kluczowa jest dokładna diagnostyka. W tym celu wykorzystuje się radiowizjografię, zdjęcia RTG (np. pantomogram) lub tomografię komputerową. Pozwala to dokładnie ocenić ilość i jakość kości oraz ustalić najlepsze umiejscowienie implantu. W zależności od stanu zdrowia pacjenta i kondycji tkanki kostnej lekarz może zdecydować o konieczności dodatkowych zabiegów, takich jak augmentacja kostna, która polega na uzupełnieniu braków kostnych.

Po uzyskaniu i przeanalizowaniu niezbędnych danych lekarz przedstawia pacjentowi plan leczenia i kosztorys. Jest to też moment rozwiania wszystkich wątpliwości pacjenta i podjęcie ostatecznej decyzji o leczeniu.

W dalszym etapie rozpoczyna się właściwe leczenie chirurgiczne i protetyczne.

Mocowanie implantów zębowych

Zabieg wszczepienia implantu jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, co zapewnia komfort procedury. W niektórych przypadkach stosuje się również sedację lub znieczulenie ogólne. Chirurg implantolog nacina dziąsło w miejscu, gdzie ma zostać umieszczony implant. Odsłania kość, w której zostanie osadzony implant, a następnie wprowadza go do przygotowanego otworu w kości. Po osadzeniu implantu, miejsce nacięcia jest zamykane i zabezpieczane.

Proces wszczepienia implantów zębowych kończy się przygotowaniem pracy protetycznej. Śruby tytanowe przykryte dziąsłem zrastają się z kością w okresie 3-6 miesięcy. Po tym czasie implantolog osadza na implancie ostateczną konstrukcję.

Dowiedz się, czym zajmuje się chirurg szczękowo-twarzowy.

Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort, ból i obrzęk. Jednak te objawy zwykle szybko ustępują. Po zabiegu rozpoczyna się proces gojenia i integracji implantu z kością. To kluczowy etap, podczas którego implant tworzy stabilną podstawę dla przyszłej korony, mostu lub protezy. Ten proces może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Czego nie wolno robić po zabiegu implantacji zęba?

Po wszczepieniu implantu dentystycznego zaleca się unikanie wysiłku fizycznego i picia gorących napojów. Przez 3 dni po zabiegu należy spożywać zimne, półpłynne pokarmy, a przez kolejne 2 tygodnie lekkostrawne produkty. Wskazane jest stosowanie zimnych okładów na twarz i przyjmowanie przepisanych leków zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po zabiegu powinno się unikać dotykania operowanej okolicy językiem lub palcami. Ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących pielęgnacji i higieny jamy ustnej po zabiegu jest niezbędne dla zapewnienia sukcesu leczenia oraz uniknięcia komplikacji.

Sprawdź, czym zajmuje się implantoprotetyka

Ile czasu goi się dziąsło po implancie?

Proces wygajania się implantów zębowych (tj. integracja z kością) może trwać od 4-6 tygodni do nawet 3-6 miesięcy, w zależności od zastosowanej metody leczenia i kondycji zdrowotnej pacjenta.

Decyzja o kwalifikacji pacjenta do zabiegu wszczepienia implantów zębowych wymaga indywidualnej oceny przez doświadczonego stomatologa zajmującego się implantologią bądź chirurga implantologa.

Ile kosztuje implant zęba?

Cena zabiegu determinowana jest przez wiele czynników. Przeciętny koszt implantu zęba (pojedynczego) wynosi kilka tysięcy złotych. Duże rozbieżności podyktowane są przeważnie rodzajem zastosowanego implantu i odbudowy protetycznej opartej na implancie lub implantach. Jeden z tańszych wariantów to implant tytanowy z tytanowym łącznikiem i koroną metalowo-porcelanową. Znacznie więcej zapłaci się za zabieg z użyciem implantu z cyrkonu z cyrkonowym łącznikiem i ceramiczną koroną.

Cena implantu jest wyższa niż innych znanych uzupełnień braków zębowych. Proteza jest tańszą opcją, ale najmniej pożądaną z uwagi na niedogodności związane z wyjmowanym uzupełnieniem w jamie ustnej, możliwy negatywny wpływ na smak i wrażenia sensoryczne związane z jedzeniem. Tańszy od implantu zębowego jest również most protetyczny osadzony na naturalnych zębach, który stanowi rozwiązanie zależne od ich stanu. Mimo że implanty zębowe należą do najdroższych uzupełnień braków zębowych, uważane są za jedną z najlepszych opcji.

Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, zasięgnij porady eksperta, który w zależności od warunków w jamie ustnej oszacuje koszt wstawienia zęba w postaci implantu i przedstawi Ci wszystkie możliwe rozwiązania, aby wspólnie z Tobą wybrać to najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Jaka jest trwałość implantów zębowych?

Sam wszczep jest niezniszczalny. Ponieważ jednak jest to ciało obce umieszczane w żywym organizmie, część reakcji zależy od stanu zdrowia ogólnego pacjenta. Jeżeli w trakcie użytkowania implantu pojawią się u pacjenta jakieś czynniki ogólne – np. choroby lub nałogi – mogą mieć negatywny wpływ na efekt terapii. Inaczej wygląda część protetyczna, na którą zwykle jest gwarancja. Jako element materialny może ulec zużyciu, co wiąże się z okresową wymianą np. części porcelany.

Podsumowując, implanty to najnowocześniejsza oraz najtrwalsza technologia, która wystarcza w większości przypadków do końca życia.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

implantologia.jpg
Implantoprotetyka
leczenie_chorob_przyzebia.jpg
Periodontologia
profilaktyka_i_higiena.jpg
Higienizacja zębów