W placówce
W szpitalu
null

Elektrostymulacja pobudza nerwy i mięśnie za pomocą prądu przepływającego przez elektrody umieszczone w odpowiednich miejscach. W ten sposób można zapobiec zanikom mięśniowym, dlatego zabieg jest polecany pacjentom po udarze. Wspomnianą formę fizjoterapii stosuje się również na osłabione mięśnie szkieletowe, np. po zdjęciu gipsów. Może też ona wspomóc proces odchudzania. Sprawdź, jak długo trzeba czekać na efekty!

Przejdź do:

Czym jest elektrostymulacja?
Kiedy warto umówić się na elektrostymulację?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania elektrostymulacji?
Elektrostymulacja – jak często?

Czym jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja pobudza mięśnie do pracy, dzięki czemu zwiększa ich zdolność do długotrwałego wysiłku. To jedna z metod fizjoterapii, którą stosuje się przede wszystkim w medycynie sportowej. Oprócz tego wykorzystuje się ją w rehabilitacji. Wspiera leczenie niektórych schorzeń neurologicznych związanych z porażeniem mięśni wiotkich.

Dodatkowo przyspiesza ona powrót do formy po urazie. Można ją również stosować, aby zapobiec zwyrodnieniom struktur mięśniowych. Zabieg jest też skierowany do osób, które chcą wzmocnić odporność.

Kiedy warto umówić się na elektrostymulację?

Zabieg stymulacji mięśni prądem jest wykonywany w gabinetach fizykoterapii. Elektrostymulacja wykorzystuje prąd o niskiej i średniej częstotliwości, dzięki czemu łagodzi ból i niweluje obrzęki. Oprócz tego poprawia ona przewodnictwo nerwowe i pobudza krążenie krwi, tym samym przyspieszając regenerację tkanek.

W elektrostymulacji, zwanej również elektroterapią, największą popularnością cieszą się dwie metody:

  • TENS (przezskórna stymulacja nerwów) – polega na wysyłaniu impulsów elektrycznych do nerwów czuciowych. Wykorzystuje prąd o niskiej częstotliwości. To niefarmakologiczna metoda łagodzenia bólu nagłego i przewlekłego. Terapia jest bezpieczna, bezbolesna i przynosi szybkie efekty. Może pomóc przy bólach miesiączkowych, migrenowych, pooperacyjnych, poamputacyjnych i okołoporodowych. Stosuje się ją też u pacjentów z nerwobólami, zapaleniem ścięgien czy chorobą zwyrodnieniową stawów.
  • EMS (elektryczna stymulacja mięśni) – wykorzystuje się ją do leczenia uszkodzonych mięśni. Korzysta z krótkich impulsów elektrycznych o niskim napięciu. Pomaga szybciej przywrócić sprawność po operacji czy kontuzji.

Zobacz również: Kinezyterapia

Jakie są przeciwwskazania do stosowania elektrostymulacji?

Chociaż zabieg jest nieinwazyjny i można go stosować na wszystkich partiach ciała, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania:

  • ciąża,
  • choroby skóry w obszarze zabiegowym,
  • choroby nowotworowe,
  • padaczka,
  • rozrusznik serca lub metalowe elementy (biżuteria, endoprotezy),
  • stany zapalne,
  • choroby serca,
  • schorzenia wątroby,
  • choroby nerek.

Elektrostymulacja – jak często?

Efekty mogą być widoczne już po jednej sesji, ale na pełną skuteczność należy jednak poczekać 2-4 tygodnie. Zabiegi zazwyczaj wykonuje się co 2-3 dni. Niekiedy jednak wykonuje się je codziennie aż do ustąpienia objawów. Aby osiągnąć efekt, zazwyczaj wykonuje się 10-30 zabiegów.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Kinesiotaping_small.jpg
Kinesiotaping
kinezyterapia.jpg
Kinezyterapia

Zarezerwuj wizytę