Oferta
Stomatolog Warszawa Stomatolog Kraków Stomatolog Poznań Stomatolog Gdańsk Stomatolog Katowice Stomatolog Gliwice Stomatolog Toruń Stomatolog Wrocław Stomatolog Łódź Stomatolog Szczecin Stomatolog SosnowiecW placówce

W momencie, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia zachowawczego, konieczne jest usunięcie zęba. Ekstrakcja zęba to specjalistyczny zabieg, który powinien być przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę w gabinecie stomatologicznym. Możesz wykonać go w placówkach LUX MED w całej Polsce. Chociaż zabieg ten wciąż wzbudza w pacjentach obawy, należy do mało inwazyjnych i bezbolesnych – możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego, jak również zastosowanie narkozy. Sprawdź, jak wygląda chirurgiczne usuwanie zęba, jakie są wskazania do wykonania zabiegu oraz ile kosztuje wyrwanie zęba.
Przejdź do:
Co to jest ekstrakcja zęba?
Ekstrakcja zęba to zabieg usunięcia zęba z zębodołu. Wykonywany jest zawsze w znieczuleniu oraz przy zachowaniu aseptyczności pola zabiegowego, co znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo pacjenta oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań pozabiegowych. Wyrywanie zęba wykonuje się za pomocą specjalnych narzędzi dostosowanych do warunków panujących w jamie ustnej – położenia zęba w zębodole, bliskości pozostałych zębów czy stopnia zniszczenia korony zęba. Dzięki temu stomatolog może usunąć bezpiecznie ząb bez uszkodzenia zębów sąsiednich czy naruszenia pozostałych tkanek.
Wyrwanie zęba zawsze powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką – zarówno badaniem jamy ustnej, jak i wykonaniem zdjęcia RTG. Na tej podstawie stomatolog może ocenić położenie zęba i zaplanować zabieg. Najczęściej wykonuje się pantomogram, jednak w przypadku zatrzymanych zębów może być również konieczne wykonanie tomografii komputerowej. W tym celu warto jest udać się na konsultację do specjalisty, który skieruje pacjenta na dalszą diagnostykę.
Kto wykonuje ekstrakcję zęba?
Ekstrakcja zęba to zabieg specjalistyczny, który powinien zostać wykonany przez stomatologa lub chirurga twarzowo-szczękowego. Nie warto więc usuwać zębów w domu na własną rękę, ponieważ może się to skończyć wieloma groźnymi powikłaniami. Nawet z pozoru łatwy do usunięcia ząb może pęknąć, dlatego właśnie zabieg powinien być przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym w odpowiednich warunkach i za pomocą specjalnych narzędzi.
W przypadku zębów mlecznych czy prostych zębów jednokorzeniowych zabieg najczęściej wykonywany jest przez stomatologa ogólnego zajmującego się leczeniem zachowawczym. Natomiast usunięcie zęba zatrzymanego lub zębów trzonowych powinno być już wykonane przez doświadczonego chirurga.
Sprawdź, czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna.
Wskazania do wyrwania zęba
Dzisiejsza stomatologia daje wiele możliwości leczenia zębów, aby uchronić je przed wyrwaniem. Są jednak przypadki, kiedy ekstrakcja zęba jest konieczna. Należą do nich m.in.:
- rozległa próchnica – w momencie, gdy jest ona tak głęboka, że zęba nie da się wyleczyć, a następnie odbudować zachowawczo lub protetycznie, ząb należy niezwłocznie usunąć, ponieważ może dawać dolegliwości bólowe,
- uszkodzenia mechaniczne – może się zdarzyć, że podczas nagryzania twardych pokarmów pęknie nie tylko korona zęba, ale również korzeń – wówczas nie ma możliwości sklejenia go i pacjent powinien zgłosić się do chirurga jak najszybciej; usunięcie zęba w takim przypadku bardzo często można połączyć z jednoczesnym wszczepieniem implantu, dlatego konsultacja stomatologiczna jest niezbędna,
- choroby przyzębia – powodują rozchwianie zębów i stan zapalny rozprzestrzeniający się nie tylko w jamie ustnej, ale i w całym organizmie; oprócz tego rozchwiane zęby utrudniają codzienne funkcjonowanie – gryzienie i mówienie,
- problemy z wyrżnięciem – wówczas ekstrakcja zęba dotyczy najczęściej ósemki – kiedy ząb rośnie w bok, może niszczyć korzeń siódemki i w takiej sytuacji operacyjne usunięcie zęba jest koniecznością,
- wskazania ortodontyczne – przed założeniem aparatu ortodontycznego może być zalecane usunięcie zęba lub zębów, które będą utrudniać przesuwanie pozostałych i ich prawidłowe ustawienie w jamie ustnej.
Przeciwwskazania do usunięcia zęba
Istnieją także sytuacje, w których wyrwanie zęba jest niewskazane. Najczęściej jest to spowodowane istnieniem różnych schorzeń, takich jak:
- białaczka,
- hemofilia,
- skaza krwotoczna,
- problemy z krzepliwością krwi,
- anemia,
- nadczynność tarczycy,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby serca,
- choroby reumatyczne,
- cukrzyca,
- opryszczka,
- ogólne osłabienie organizmu.i choroby nowotworowe.
W przypadku ich wystąpienia, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, aby rozważyć alternatywne metody leczenia lub przygotować pacjenta do wykonania zabiegu. Może być konieczne zastosowanie m.in. osłony antybiotykowej lub odstawienie niektórych leków.
Przeciwwskazaniem do usunięcia zęba jest również miesiączka. W tym czasie zmniejsza się ilość żelaza we krwi – dlatego lepiej jest przełożyć zabieg o kilka dni. W czasie menstruacji wolniej goją się tkanki i może dojść do krwotoku w trakcie samej ekstrakcji lub już po wyjściu z gabinetu. Problemy z krzepliwością krwi mogą sprawić, że wystąpią także różne powikłania pozabiegowe, takie jak np. suchy zębodół.
Wyrwanie zęba w ciąży także nie zawsze jest wskazane. Większość zabiegów stomatologicznych należy odłożyć na czas trwania I trymestru ciąży. Po tym czasie zarówno lekarz prowadzący ciążę, jak i stomatolog mogą dać zielone światło, aby przeprowadzić ekstrakcję zęba, zwłaszcza gdy daje on dolegliwości bólowe lub rozwija się w nim stan zapalny. Ekstrakcja zęba w ciąży powinna być więc skonsultowana, a pacjentkę trzeba odpowiednio przygotować do zabiegu.
Jak przebiega ekstrakcja zęba stałego?
Ekstrakcja zęba to zabieg, który zawsze powinien być poprzedzony konsultacją ze stomatologiem, który oceni, czy nie ma innej możliwości leczenia. Stomatolog skieruje pacjenta także na dodatkową diagnostykę i zaproponuje ewentualne metody odbudowy zęba po jego usunięciu.
Sama ekstrakcja zęba składa się z kilku etapów:
- podanie znieczulenia,
- nacięcie dziąsła i odseparowanie go od zęba (w przypadku zębów zatrzymanych),
- zerwanie więzadła okrężnego otaczającego ząb,
- zwichnięcie kości – przerwanie włókien ozębnej i oddzielenie zęba od kości za pomocą specjalnych narzędzi chirurgicznych,
- wyjęcie zęba z zębodołu,
- oczyszczenie zębodołu i okolicznych tkanek,
- zaopatrzenie rany po usuniętym zębie,
- tworzenie się skrzepu.
Na czym polega ekstrakcja zęba ósemki?
Ekstrakcja ósemki jest specjalistycznym zabiegiem chirurgicznym. W zależności od tego, jak ząb ustawiony jest w kości, może wymagać różnych metod i narzędzi. W przypadku ósemek wyrwanie zęba jest zabiegiem planowanym, poprzedzonym odpowiednią diagnostyką. W przypadku wyrżniętej ósemki zazwyczaj wystarczy rozchwiać ząb za pomocą specjalnych narzędzi, a następnie wyjąć go z zębodołu. W takich przypadkach rzadko zakładane są też szwy, a sam zabieg trwa zaledwie kilka minut.
Usunięcie zęba zatrzymanego jest już dużo bardziej skomplikowanym zabiegiem. Dłutowanie zęba należy zacząć od nacięcia dziąsła i odseparowania tkanek miękkich od kości. Jeśli ząb jest ukryty pod kością, należy ją znieść za pomocą specjalnych wierteł. W przypadku zębów ułożonych poziomo bardzo często chirurg przecina ząb na kilka części, aby łatwiej było go wyjąć z zębodołu. Po zabiegu należy dokładnie oczyścić ranę i założyć szwy.
Zalecenia po wyrwaniu zęba
W przypadku ekstrakcji zęba gojenie uwarunkowane jest przede wszystkim zastosowaniem się do zaleceń lekarskich. Aby nie dopuścić do pojawienia się powikłań pozabiegowych, warto jest wdrożyć odpowiednią higienę jamy ustnej oraz unikać:
- palenia papierosów,
- intensywnego wysiłku fizycznego,
- sauny i solarium,
- opalania się na słońcu,
- gorących kąpieli,
- ogrzewania strony, po której znajdował się usunięty ząb,
- dotykania palcami i językiem miejsca ekstrakcji,
- spania na stronie, gdzie był usunięty ząb,
- spożywania napojów gazowanych, które mogą wypłukać powstały skrzep,
- spożywania alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które rozrzedzają krew.
Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się jeść twardych i gorących pokarmów do czasu, aż minie znieczulenie. Przez pierwsze 24 godziny po ekstrakcji zęba najlepiej jest zastosować dietę półpłynną. Warto też zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej. Należy szczotkować zęby szczoteczką z miękkim włosiem i nitkować przestrzenie międzyzębowe. Nie powinno się jednak płukać jamy ustnej, a jedynie delikatnie przelewać wodę między policzkami. Można zastosować również płukanki stomatologiczne bez alkoholu.
Możliwe powikłania po usunięciu zęba
Po zabiegu ekstrakcji zęba może dojść do wystąpienia powikłań pozabiegowych. Wówczas należy zgłosić się do gabinetu jak najszybciej. Najczęściej zalicza się do nich:
- suchy zębodół,
- silny ból w miejscu wyrwanego zęba, który nie mija nawet po zażyciu leków przeciwbólowych,
- przedłużające się lub nadmierne krwawienie z zębodołu,
- problemy ze zgryzem,
- problemy z otwieraniem ust,
- szczękościsk,
- infekcja rany,
- pojawienie się ropy,
- gorączka,
- rozejście się szwów.
Ile czasu goi się dziąsło po usunięciu zęba?
Średni czas gojenia się rany po wyrwaniu zęba wynosi około 7-10 dni. Po tym czasie należy też zgłosić się na zdjęcie szwów, jeśli zostały założone. Oczywiście rekonwalescencja jest zależna od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia i zastosowania się do wszystkich zaleceń pozabiegowych. Bardzo często pacjenci sprawdzają językiem lub palcami, czy rana po ekstrakcji zęba już się zasklepiła – proces ten może trwać jednak nawet do kilku miesięcy, dlatego nie powinno się tego robić. Wgłębienie po usuniętym zębie jest szczególnie odczuwalne u osób, u których nie było konieczności założenia szwów po zabiegu.
Ile kosztuje wyrwanie zęba?
W przypadku wyrwania zęba cena zależna jest przede wszystkim od jego umiejscowienia w jamie ustnej oraz stopnia trudności wykonania zabiegu. Chirurgiczne usunięcie zęba wiąże się z wyższymi kosztami niż standardowa ekstrakcja. Jeśli chcesz mieć pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszelkich procedur, dbając o Twój komfort i bezpieczeństwo, możesz skorzystać z naszych usług i umówić się do jednej z placówek LUX MED Stomatologia na terenie całej Polski.