Oferta
Stomatolog Warszawa Stomatolog Kraków Stomatolog Poznań Stomatolog Gdańsk Stomatolog Katowice Stomatolog Gliwice Stomatolog Toruń Stomatolog Wrocław Stomatolog Łódź Stomatolog Szczecin Stomatolog SosnowiecW placówce

Coraz więcej Pacjentów stawia na nowoczesne rozwiązania, które pomagają w uzyskaniu estetycznego zgryzu. Kondylografia to nieinwazyjne badanie wykorzystywane w leczeniu ortodontycznym i protetyce. Pozwala ono na dokładne zbadanie ruchów w stawie skroniowo-żuchwowym i dobranie najlepszej metody leczenia. Dowiedz się, na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać.
Przejdź do:
Co to jest kondylografia?
Badanie kondylograficzne jest nieinwazyjnym sposobem na zbadanie ruchów stawu skroniowo-żuchwowego, a także ocenę jego struktury. Często znajduje zastosowanie w planowanym leczeniu ortodontycznym, protetycznym czy w weryfikowaniu problemów związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym.
Kondylografia trwa ok. 2 godzin, podczas których Pacjent wykonuje podstawowe ruchy żuchwą, a także mówi, połyka, żuje czy zgrzyta zębami. Cała dynamika jest rejestrowana elektronicznie na ekranie komputera, a następnie oceniana przez stomatologa. Badanie jest bardzo dokładne i pozwala na ocenę ucisku z dokładnością do 0,1 mm.
Na czym polega kondylografia? Przebieg badania
Badanie jest wykonywane w sposób manualny, a następnie elektroniczny. Przed przystąpieniem do procedury wykonuje się odlew gipsowy szczęki i żuchwy, który następnie jest zamontowany w artykulatorze, czyli symulatorze ruchów żuchwy.
Na głowę Pacjenta zakłada się specjalny mechanizm, który rejestruje wszystkie ruchy. Górny i dolny łuk twarzowy połączony jest specjalnym rylcem, zapisującym tory ruchu żuchwy. Dzięki temu można symulować ruchy żuchwą Pacjenta bez konieczności jego obecności. Jest to pomocne zarówno w stomatologii, jak i protetyce i ortodoncji.
Wszystkie ruchy stawami skroniowo-żuchwowymi są rejestrowane za pomocą rysika, a następnie elektronicznie. Lekarz podczas badania wydaje polecenia. Zadaniem Pacjenta jest ich wykonywanie w konkretnych momentach. Trzeba w odpowiednim czasie żuć, pić i połykać wodę, zgrzytać zębami czy gryźć. Wszystkie zebrane w ten sposób informacje są analizowane i na podstawie wyników można zaplanować kolejne etapy leczenia.
Zobacz także: Diagnostyka rentgenowska (RTG) w stomatologii
Wskazania do wykonania kondylografii
Badanie kondylograficzne jest zalecane w wielu przypadkach, w szczególności może być pomocne:
- w zaburzeniach stawu skroniowo-żuchwowego (ból mięśni i stawów, trzaski, trudności z otwarciem ust, ograniczona ruchomość żuchwy),
- w leczeniu atrycji (ścierania się zębów), erozji (powtarzających się pęknięć szkliwa), pęknięć zębów, przemieszczaniu się zębów,
- przed leczeniem protetycznym lub w przypadku kontroli efektów,
- przed leczeniem ortodontycznym lub w przypadku kontroli jego efektów,
- w analizie problemów ze zgryzem,
- w diagnostyce bólu w okolicy twarzy, karku i szyi.
Kondylografia umożliwia zaprojektowanie idealnie dopasowanych uzupełnień protetycznych, które będą komfortowe dla Pacjenta, a także wspomogą podstawowe ruchy stawu skroniowo-żuchwowego.
Zobacz także: Pantomogram
W czym pomaga kondylografia? Zalety badań
Ta innowacyjna metoda diagnostyczna coraz częściej jest wykorzystywana w leczeniu ortodontycznym i protetycznym. Kondylografia sprawdza się także w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości w budowie więzadeł stawowych, kompresji struktur stawowych czy pracy mięśnia odpowiedzialnego za przeżuwanie.
Badanie można powtarzać tak często, jak często zachodzi taka konieczność, w szczególności jeśli zęby zmieniły swoje położenie, np. w wyniku operacji stomatologicznej, leczenia aparatem ortodontycznym, urazu czy utraty poszczególnych zębów.
Nieprawidłowości w stawie skroniowo-żuchwowym
Bóle, trzaski czy niepełne otwarcie jamy ustnej nie są typowe dla zdrowego stawu skroniowo-żuchwowego. Nieprawidłowości w jego budowie mogą powodować ucisk i obciążenie konkretnych miejsc w jamie ustnej, w konsekwencji pękają wypełnienia stomatologiczne, pojawia się ból głowy, karku czy nadwrażliwość zębów. Kondylografia pozwala ustalić, z dużą dokładnością, o ile milimetrów należy zmienić ustawienie zębów, aby pozbyć się przykrych dolegliwości.
Leczenie ortodontyczne
Kondylografia odgrywa coraz większą rolę w leczeniu ortodontycznym, w szczególności w bardziej skomplikowanych przypadkach. Badanie to pozwala ustalić, czy konkretna wada zgryzu Pacjenta jest możliwa do wyleczenia przy zastosowaniu jednego z aparatów ortodontycznych, czy konieczne jest jednak przeprowadzenie operacji. Dzięki stworzonym podczas badania wykresom można w łatwy sposób ocenić, jak będzie wyglądał zgryz po leczeniu i czy jest konieczność wprowadzenia modyfikacji związanych z przesuwaniem zębów.
Leczenie protetyczne
Kondylografia jest pomocna przy tworzeniu nowego uzębienia dla Pacjentów. Dzięki temu łatwiej można zaplanować odbudowę startych zębów, a także idealnie dopasować koronę. Indywidualnie dobrana korona jest wykonywana na podstawie wyniku badania, dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że powstaną zbyt duże przestrzenie pomiędzy zębami lub trudności z dokładnym dopasowaniem zgryzu. Odwzorowanie ruchów stawu skroniowo-żuchwowego Pacjenta pozwala na stworzenie takich rozwiązań protetycznych, które będą dla niego wygodne i bezpieczne.