Trądzik noworodkowy – jak wygląda i co go powoduje?

22.11.2023

Trądzik noworodkowy to stosunkowo często występująca choroba wieku dziecięcego. Z reguły ma łagodny przebieg, ustępuje samoistnie i nie wymaga leczenia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trądziku noworodkowego i w jaki sposób złagodzić towarzyszące mu objawy.

Kobieta trzyma małe dziecko na rękach

Spis treści

Przyczyny trądziku noworodkowego
Jak wygląda trądzik noworodkowy?
Gdzie pojawiają się zmiany w trądziku noworodkowym?
Jak długo utrzymuje się trądzik noworodkowy?
Diagnostyka różnicowa trądziku noworodkowego
Jak postępować w domu? Pielęgnacja
Trądzik noworodkowy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Na skórze Twojego dziecka pojawiły się krosty ? To może być trądzik noworodkowy. Poznaj najczęstsze lokalizacje wykwitów skórnych i przeczytaj, jak długo mogą się one utrzymywać. Sprawdź, z jakimi problemami skórnymi może być pomylony trądzik noworodkowy. Te informacje i znacznie więcej znajdziesz w poniższym artykule.

Przyczyny trądziku noworodkowego

Za przyczynę trądziku noworodkowego eksperci uważają zaburzenia równowagi hormonalnej, które pobudzają pracę gruczołów łojowych. Są one spowodowane jednoczesnym występowaniem u dziecka androgennych steroidów pochodzenia matczynego oraz wydzielaniem hormonów przez dziecko. Co więcej, gruczoły łojowe wykazują wzmożoną aktywność w pierwszych miesiącach życia – ich praca stabilizuje się około 6 miesiąca życia. Trądzik noworodkowy rozwija się w ciągu  4–6 tygodni po urodzeniu. Szacuje się, że dotyczy około 20% dzieci. Częściej jest obserwowany u chłopców niż u dziewczynek.

Przeczytaj również: Trądzik – czym jest i skąd się bierze?

Jak wygląda trądzik noworodkowy?

Najczęstszymi objawami trądziku noworodków są zaskórniki zamknięte. Są wykwitami powstałymi na skutek zablokowania gruczołów łojowych. To niewielkie zmiany skórne przyjmujące postać białych grudek. W przebiegu trądziku noworodków mogą się rozwinąć również zaskórniki otwarte. To ciemnobrązowe lub czarne punkty mające mikroskopijny otwór, przez który na zewnątrz wydostaje się zrogowaciały naskórek czy nadmiar łoju. U dzieci z trądzikiem noworodkowym mogą się również rozwinąć wykwity zapalne – grudki i krosty. Najczęściej wykwitom skórnym nie towarzyszy uczucie swędzenia.

Gdzie pojawiają się zmiany w trądziku noworodkowym?

Zmiany skórne w trądziku noworodkowym zazwyczaj umiejscawiają się na twarzy, w tym głównie na policzkach, brodzie, powiekach i czole. Rzadziej objawy trądziku noworodkowego obserwuje się na głowie, szyi czy klatce piersiowej. Ponadto obserwuje się przetłuszczanie się skóry dziecka w tych obszarach.

Jak długo utrzymuje się trądzik noworodkowy?

Trądzik noworodkowy z reguły ustępuje samoistnie i nie wymaga specjalistycznego leczenia. Wystarczy, że zadbasz o odpowiednią pielęgnację skóry dziecka, a objawy trądziku noworodkowego znikną po kilku tygodniach. W przeciwnym razie konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Diagnostyka różnicowa trądziku noworodkowego

Rozpoznanie trądziku noworodkowego lekarz stawia na podstawie objawów chorobowych. Jednak z uwagi na zbliżony obraz kliniczny trądzik noworodkowy wymaga diagnozy różnicowej z takimi jednostkami jak m.in.:

Konsultacja z pediatrą

  • noworodkowa krostkowica głowy,
  • przejściowa melanoza krostkowa noworodków,
  • rumień toksyczny noworodków,
  • prosaki,
  • potówki,
  • przerost gruczołów łojowych,
  • reakcje polekowe – mogą być wynikiem działania leków przyjmowanych przez matkę w ostatnich tygodniach ciąży albo środków stosowanych u dziecka.

Jak postępować w domu? Pielęgnacja

Podstawą postępowania w trądziku noworodkowym jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy unikać używania tłustych maści i olejków, które nasilają powstawanie zaskórników. Do mycia używaj delikatnych preparatów o neutralnym pH, które nie podrażniają skóry. Osuszaj skórę dziecka delikatnie, aby uniknąć podrażnień.

Pamiętaj, aby wybierać dla dziecka ubranka wykonane z naturalnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać. Trzeba również pamiętać o praniu ubranek dziecka w delikatnych, hipoalergicznych płynach do prania i płukania. Ubieraj swoje dziecko stosownie do warunków atmosferycznych lub temperatury w mieszkaniu. Zmian skórnych nie powinno się w żadnym wypadku wyciskać oraz naruszać mechanicznie, co sprzyja ich nadkażeniu bakteryjnemu. Pamiętaj, aby bez konsultacji z lekarzem nie stosować żadnych preparatów na trądzik noworodkowy.

Trądzik noworodkowy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Konsultacja dermatologa dziecięcego

Jeśli zaobserwujesz na skórze dziecka jakieś niepokojące zmiany, zgłoś się na wizytę do pediatry lub dermatologa dziecięcego. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, a przez to podatna na zmiany. Dlatego warto skonsultować je ze specjalistą, który określi podłoże ich powstania. W przypadku trądziku noworodkowego wizyta jest zalecana zwłaszcza przy utrzymywaniu się zmian przez ponad 2-3  miesiące, dużym nasileniu objawów, pojawieniu się dodatkowych dolegliwości czy kiedy zwyczajnie niepokoisz się o dziecko i nie masz pewności, w jaki sposób postępować.

W sytuacji, gdy domowe sposoby leczenia trądziku noworodkowego nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczne jest wprowadzenie specjalistycznej terapii. Zazwyczaj opiera się ona na preparatach mających w swoim składzie: kwas azelainowy, kwas salicylowy, rezorcynę. W przypadku obecności wykwitów zapalnych wprowadza się miejscowo preparaty z antybiotykiem lub nadtlenkiem benzoilu. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego zmian, to leczeniem z wyboru jest antybiotykoterapia zalecona przez specjalistę.

Przeczytaj również: Kiedy należy zgłosić się do lekarza pediatry, a kiedy rodzice mogą podjąć się samodzielnego leczenia w domu?

Źródła
  1. M. Filo-Rogulska, D. Wcisło-Dziadecka, L. Brzezińska-Wcisło, Neonatal and infantile acne – etiopathogenesis, clinical presentation and treatment possibilities, „Postępy Nauk Medycznych” 2018, t. XXXI, nr 1A, s. 45–48.
  2. M. Kuchciak-Brancewicz, Dermatologia okresu niemowlęcego. Choroby najczęstsze i wybrane, Medipage, Warszawa 2021.

Zobacz także

Wszystkie artykuły i poradniki