Wysoką jakość treści zapewnia LUX MED Stomatologia.

LX Stomatologia.png
11.06.2024

Choroby przyzębia zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (35).jpg

Spis treści

Choroby przyzębia – czym są?
Co jest przyczyną chorób przyzębia?
Jakie są objawy chorób przyzębia?
Jak można leczyć choroby przyzębia?

Choroby przyzębia – czym są?

Przyzębie tworzą tkanki, które otaczają i utrzymują ząb w zębodole oraz zapobiegają przedostawaniu się patogenów, czyli czynników chorobotwórczych, np. bakterii, do jego wnętrza. Na przyzębie składają się dziąsła, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Wystąpienie choroby przyzębia poprzedza zapalenie dziąseł, które obok próchnicy jest jednym z częstszych problemów stomatologicznych.

Zobacz również: Implanty zębowe – co to jest i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Co jest przyczyną chorób przyzębia?

Główną przyczyną chorób przyzębia jest nadmierny rozwój płytki nazębnej. To bezbarwny i lepki osad zawierający bakterie i węglowodany, który powstaje na powierzchni zębów. Do nagromadzenia się płytki nazębnej dochodzi w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. W efekcie płytka bakteryjna pokrywa coraz większą powierzchnię zębów, staje się coraz twardsza, a przez to trudniejsza do samodzielnego usunięcia. W końcu dociera aż pod dziąsło i wywołuje stan zapalny. Pamiętaj, że skłonność do zapalenia przyzębia jest dziedziczna. Jeśli wśród Twoich bliskich krewnych rozpoznano ten problem, to należysz do grupy podwyższonego ryzyka powstania tej choroby.

Sprawdź, czym jest profilaktyka stomatologiczna i dlaczego jest ważna

Jakie są objawy chorób przyzębia?

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Typowe dla chorób przyzębia są:

  • Utrata stabilności zęba, rozchwianie, nadmierna ruchomość a nawet utrata zęba lub zębów
  • Obniżony poziom tkanek otaczających zęby (dziąsło, kość wyrostka zębodołowego)
  • nieprzyjemny zapach z ust, czyli tzw. halitoza,
  • niesmak w jamie ustnej i nadmierna wrażliwość zębów na bodźce (np. ciepłe / zimne jedzenie),

Pamiętaj, że nieleczona choroba przyzębia wiąże się nie tylko z utratą zębów, lecz także rozprzestrzenieniem się stanu zapalnego na inne tkanki, w także oddalone od jamy ustnej. Bakterie towarzyszące schorzeniom przyzębia mogą przyczynić się do powstania czy nasilenia się przebiegu takich chorób ogólnych, jak m.in.: schorzenia sercowo-naczyniowe, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy osteoporoza. W przypadku kobiet ciężarnych mogą sprzyjać przedwczesnemu porodowi i niskiej masie urodzeniowej dziecka.

Jak można leczyć choroby przyzębia?

Leczenie chorób przyzębia to konieczność. Żadne domowe sposoby nie są wystarczające, aby walczyć z tym schorzeniem. Potrzebne jest leczenie specjalistyczne, w tym zabiegi przeprowadzane na tkankach przyzębia oraz stała opieka lekarza periodontologa.

Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze dbasz o zęby, poproś lekarza lub higienistę stomatologicznego o instruktaż higieny jamy ustnej. Specjalista pokaże Ci odpowiednią technikę mycia zębów – ruchami wymiatającymi lub okrężnymi. Przedstawi też najlepsze przeznaczone do tego akcesoria: szczoteczki z miękkim / średniej twardości włosiem, nici dentystyczne / szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, płukanki do jamy ustnej i pasty pomagające redukować płytkę nazębną.

Źródła
  1. R. Górska, Periodontologia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. R. Górska, Choroby przyzębia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  3. W. Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej, Med Tour Press, Otwock 2019.

Zobacz także

Wszystkie artykuły i poradniki