Wysoką jakość treści zapewnia Harmonia Poradnia Zdrowia Psychicznego

LOGO HARMONIA LXM RGB.svg
03.06.2025
Malwina Czochrowska.jpg
Malwina Czochrowska
Psycholog dzieci i młodzieży,
Psychodietetyk

Aktywny styl życia, sport i zdrowe odżywianie stało się jednym z głównych tematów w mediach społecznościowych, blogach lifestyle’owych i rozmowach przy kawie. Coraz więcej osób rezygnuje z przetworzonej żywności, unika glutenu, cukru, laktozy, a lista „zakazanych” produktów zdaje się nie mieć końca. Troska o zdrowie jest bardzo ważna, jednak warto zachować równowagę, by nie przerodziła się w fiksację na punkcie zdrowego odżywiania.

Ortoreksja to więcej niż tylko zdrowe odżywianie. Sprawdź, jakie są charakterystyczne objawy tej obsesji, co może być jej przyczyną i jakie niesie skutki.

obsesja na punkcie zdrowego żywienia

Spis treści

Co to jest ortoreksja? Definicja
Objawy ortoreksjai – objawy. Cco powinno zaniepokoić?
Przyczyny ortoreksji – skąd się bierze?
Ortoreksja – skutki obsesji na punkcie zdrowego jedzeniaKonsekwencje - nie tylko zdrowotne.
Leczenie ortoreksji. Gdzie szukać pomocy?

Co to jest ortoreksja? Definicja

Ortoreksja (Orthorexia nervosa) to zaburzenie odżywiania, polegające na obsesyjnej potrzebie spożywania tylko jedzenia „czystego” i zdrowego, co może prowadzić do poważnych problemów – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Osoby cierpiące na ortoreksję często nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie może być szkodliwe – tworzą sztywne zasady żywieniowe, stale koncentrują się na jakości i pochodzeniu jedzenia, co prowadzi do eliminowania całych grup produktów i pojawienia się ciągłego napięcia związanego z jedzeniem.

Ortorektyk może odczuwać lęk, poczucie winy, a nawet odrazę w stosunku do jedzenia uznawanego za „nieczyste” lub „szkodliwe”. Kluczową różnicą między zdrowym odżywianiem a ortoreksją jest elastyczność – osoba odżywiająca się zdrowo potrafi zachować równowagę i dostosować się do różnych sytuacji.

Choć ortoreksja oficjalnie nie jest sklasyfikowana w międzynarodowych systemach diagnostycznych, takich jak ICD 11 czy DSM- V, coraz częściej jest rozpoznawana przez specjalistów i wymaga pomocy specjalistycznej.

Objawy ortoreksjai – objawy. Cco powinno zaniepokoić?

Ortoreksja rozwija się powoli i często niezauważalnie. Zaczyna się od chęci polepszenia zdrowia, zadbania o sylwetkę czy poprawy samopoczucia. Choć zdrowa dieta i aktywność fizyczna ma wartość fundamentalną, u osób z ortoreksją przybiera formę skrajności, co negatywnie wpływa codzienne życie i jakość relacji społecznych.

Objawy ortoreksji:

  • obsesyjne myśli o jedzeniu, planowanie posiłków z dużym wyprzedzeniem, spędzanie długich godzin na analizowaniu „czystości” produktów, spożywanie tylko wyselekcjonowanych posiłków z np. „bio”, „eko”, „organicznych” produktów, przygotowywanych według określonych rytuałów jedzeniowych, unikanie jedzenia przygotowanego przez innych,
  • lęk przed „niezdrowym” jedzeniem oraz poczucie winy i wstydu po zjedzeniu „zakazanego” produktu,
  • pogorszenie relacji społecznych – zdrowe jedzenie staje się ważniejsze niż relacje; unikanie wspólnych posiłków, restauracji i spotkań towarzyskich z czasem prowadzi do izolacji społecznej oraz utraty przyjemności z jedzenia, a staje się źródłem stresu i dyskomfortu,
  • pogorszenie zdrowia fizycznego, osłabienie organizmu.


Przyczyny ortoreksji – skąd się bierze?

Ortoreksja to nie tylko „moda na zdrowie”, to głębszy problem, który obejmuje kilka czynników psychologicznych i społecznych, a dotyczy osób obsesyjnie skupionych na zdrowym odżywianiu, często perfekcjonistów, młodych dorosłych i nastolatków oraz jako odpowiedź na chorobę przewlekłą. Do najczęściej wskazywanych przyczyn ortoreksji należą:

  • perfekcjonizm i potrzeba pełnej kontroli nad jedzeniem, a także poczucie moralnej wyższości z powodu „zdrowego” sposobu odżywiania,
  • koncentracja na zdrowiu i wyglądzie – chęć zapobiegania chorobom lub dążenie do osiągnięcia „idealnej” sylwetki ciała,
  • presja społeczna – kultura diet i promowanie „czystego jedzenia” w mediach,
  • niskie poczucie własnej wartości – kompensowanie wewnętrznych braków poprzez kontrolę nad jedzeniem,
  • zaburzenia lękowe, OCD – ortoreksja może współwystępować z innymi trudnościami psychicznymi, w których dominuje potrzeba kontroli,
  • traumatyczne doświadczenia – np. choroby w rodzinie, które prowadzą do nadmiernej troski o zdrowie.

Ortoreksja – skutki obsesji na punkcie zdrowego jedzeniaKonsekwencje - nie tylko zdrowotne.

Ortoreksja ma wiele konsekwencji fizycznych:

  • niedobory składników odżywczych – dieta zbyt uboga w składniki odżywcze prowadzi do niedoborów białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów,
  • utrata masy ciała, która prowadzi do niedowagi bądź anemii,
  • zaburzenia hormonalne (m.in. problemy z miesiączkowaniem czy poziomem kortyzolu),
  • problemy trawienne (bóle brzucha, nudności), które powstają na skutek monotonnej diety,
  • ogólne osłabienie organizmu, co zwiększa podatność na infekcje,
  • zwiększone podnosi ryzyko osteoporozy i chorób serca. 

Ortoreksja może prowadzić także do poważnych zaburzeń psychicznych i trudności w relacjach społecznych:

  • chroniczny stres, przewlekły lęk i presja, by ściśle przestrzegać narzuconych sobie zasad żywieniowych,
  • obniżony nastrój i depresja, które pojawiają się w miarę pogłębiania się zaburzenia,
  • poczucie winy i wstydu, na skutek niedotrzymania narzuconych reguł żywieniowych,
  • problemy w relacjach – wycofanie z kontaktów towarzyskich, poczucie niezrozumienia i narastająca samotność,
  • obniżona jakość życia – jedzenie zaczyna dominować nad innymi sferami życia, a potrzeba kontroli wypiera spontaniczność i radość.

Leczenie ortoreksji. Gdzie szukać pomocy?

Ortoreksja nie mija sama – potrzebna jest profesjonalna pomoc. Skuteczne leczenie często wymaga holistycznego podejścia, obejmującego zarówno ciało, jak i psychikę.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby zaburzenia odżywiania, nie czekaj. Skontaktuj się ze specjalistami – w placówkachce LUX MED, gdzie możeszna uzyskać kompleksową pomoc psychologiczną, psychiatryczną i dietetyczną.

  • Psychoterapia – terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która pomaga zmieniać niekonstruktywne schematy myślenia i zachowań.
  • Dietetyk lub psychodietetyk – pomoże odbudować zdrową relację z jedzeniem i przywrócić prawidłowe nawyki żywieniowe, a także zbilansować dietę, by obejmowała pełnowartościowe posiłki.
  • Psychiatra – w przypadku towarzyszących zaburzeń psychicznych może zalecić farmakoterapię.

Niezwykle ważne jest również wsparcie bliskich, otwartość na rozmowy oraz uczestnictwo w grupach wsparcia.

Zdrowie to nie tylko to, co na talerzu – to także spokój umysłu i radość życia.

Źródła
  1. Brytek-Matera, A. (2024). Orthorexia Nervosa: Current Understanding and Perspectives. Cambridge University Press. ISBN 9781009216418.
  2. Brytek-Matera, A. (2021). Zaburzenia odżywiania. PZWL. ISBN 978-83-200-6259-5.
  3. Czepczor-Bernat, K., & Brytek-Matera, A. (2017). Jedzenie pod wpływem emocji. Difin. ISBN 978-83-8085-393-5.
  4. Hyrnik, J., Zasada, I., Wilczyński, K. M., Jelonek, I., & Janas-Kozik, M. (2021). Ortoreksja – aktualne ujęcie problemu. Przegląd badań. Psychiatria Polska, 55(2), 405–420.
  5. Kałędkiewicz, E., & Doboszyńska, A. (2013). Ortoreksja na tle innych zaburzeń odżywiania. Forum Medycyny Rodzinnej, 7(6), 307–315.
  6. I. Łucka i in., Ortoreksja – oddzielna jednostka chorobowa, spektrum zaburzeń odżywiania czy wariant zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych?, „Psychiatria Polska”, nr 97 2018.
  7. N. M. Kaźmierczak i in., Poglądy, zachowania i zwyczaje żywieniowe występujące w przebiegu ortoreksji, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne”, nr 2 2017.

Zobacz także

Wszystkie artykuły i poradniki