Omdlenia i zawroty głowy w ciąży

01.05.2023

Omdlenia zazwyczaj występują w pierwszym trymestrze ciąży, na skutek szybkiego wstania z łóżka lub długiego stania. Spowodowane są obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi lub zbyt niskim stężeniem glukozy we krwi. Nie zagrażają prawidłowemu rozwojowi dziecka. Czasem mogą być niebezpieczne, gdy wiążą się z upadkami i możliwością urazu.

GettyImages-1310550382.jpg

Aby zapobiegać omdleniom:

  • Spożywaj regularne posiłki - najlepiej jedz mniej a częściej.
  • Unikaj długiego stania w dusznych i gorących pomieszczeniach takich jak autobus i kościół.
  • Nie zmieniaj zbyt gwałtownie pozycji, szczególnie z leżącej na stojącą (np. przy porannym wstawaniu z łóżka lub wychodzeniu z wanny).
  • Unikaj gorących pryszniców i kąpieli, noś luźne i wygodne ubrania.

Zwracaj uwagę na pierwsze objawy omdlenia: duszność, zawroty głowy, szum w uszach i mroczki przed oczami. Gdy się pojawią, usiądź i pochyl nisko głowę do przodu (głowa między kolanami) lub połóż się z nogami ułożonymi wyżej. Możesz rozluźnić ubranie, zapewnić dostęp świeżego powietrza, oddychać głęboko i spokojnie, napić się wody lub soku, zjeść coś (cukierek, owoc, batonik). O każdym incydencie omdlenia poinformuj lekarza i położną prowadzącą ciążę, szczególnie gdy wystąpią dodatkowe objawy takie jak: zaburzenia widzenia, bóle głowy i zaburzenia rytmu pracy serca.

Zobacz także

Wszystkie artykuły i poradniki