Nadwaga i otyłość u dzieci

Problem nadwagi i otyłości może dotykać obecnie nawet 10% dzieci i młodzieży na świecie. Nadmierna masa ciała to nie tylko kwestia wyglądu i samopoczucia dziecka wśród rówieśników, to również ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak zaburzenia dojrzewania i wzrastania, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia oddychania, a nawet wzrost ryzyka nowotworów w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swoje pociechy, a w razie wątpliwości zgłosić się do specjalisty.

Otyłość u dzieci i młodzieży - czym grozi i jak leczyć?

Spis treści

Skąd mam wiedzieć, że mojemu dziecku grozi otyłość?
Sygnały ryzyka rozwoju otyłości, które daje nam dziecko
Sygnały, które daje nam lekarz
Jak lekarz rozpoznaje otyłość i nadwagę u dziecka?
Jak leczyć nadwagę i otyłość?
Jak mam wytłumaczyć dziecku czym jest dieta i dlaczego musi ją stosować?
Od czego zacząć prawidłowe odżywianie? Gdzie znaleźć przepisy na dania, które dziecko chętnie zje?
Jak mogę zapobiec nadwadze u moich dzieci?

Skąd mam wiedzieć, że mojemu dziecku grozi otyłość?

Problem otyłości najczęściej dotyka całą rodzinę, dlatego tak często rodzicom trudno jest zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. Rodzice i dzieci razem siadają do niezdrowych, tłustych, słodkich i nadmiernie kalorycznych posiłków i to często sami rodzice uczą złych nawyków. Nagradzają dobre zachowanie i sukcesy słodyczami, a do drugiego śniadania w szkole codziennie dokładają słodycze, lub jeszcze gorzej, szykują drugie śniadanie składające się wyłącznie ze słonych i słodkich przekąsek - czipsów i batoników.

Sygnały ryzyka rozwoju otyłości, które daje nam dziecko

W przypadku młodszych dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym warto zwrócić uwagę na tendencję do niekontrolowanego objadania się i spożywania dużej ilości słodkich produktów, nawet gdy dziecko jest najedzone. Możemy też zaobserwować wrażliwość na stres, większy poziom lęku, a nawet agresję, które dziecko próbuje „zajeść" słodyczami. To ważny moment, aby nauczyć dziecko innego sposobu reagowania na stres.

Niektóre aktywności szkolne, takie jak basen, czy WF mogą powodować stres i niechęć, ze względu na dyskomfort przebierania się w szatni czy wykonywania ćwiczeń z rówieśnikami. Gdy zauważymy częstsze omijanie takich zajęć (np. ciągłe zapominanie stroju, proszenie o zwolnienie rodziców) warto porozmawiać z dzieckiem o przyczynie i jak najszybciej udzielić wsparcia, bo problem może prowadzić do późniejszych zaburzeń odżywiania.

Zdarza się, że starsze dziecko samo będzie sygnalizować nam, że nie czuje się dobrze w swoim ciele. Może celowo omijać posiłki spożywane w domu i w szkole, próbując samodzielnie poradzić sobie z problemem, a w przypadku sytuacji stresowych (np. sprawdziany, kartkówki) może mieć napady objadania się.

Sygnały, które daje nam lekarz

Pierwszą informację świadczącą o tym, że dziecko może mieć nadwagę lub być w grupie ryzyka możemy otrzymać podczas bilansów zdrowia dziecka, które są przeprowadzane w okresie niemowlęcym, a także w 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia. Informacja od lekarza rodzinnego lub od pediatry, że dziecku grozi nadwaga to moment, w którym należy zmienić nawyki żywieniowe i nie odwlekać tego na później. Jeśli nie mamy pomysłu, od czego zacząć, warto skonsultować się z pediatrą lub dietetykiem.

Jak lekarz rozpoznaje otyłość i nadwagę u dziecka?

Konsultacja internisty

Do 18 roku życia stan odżywienia określa się używając wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index), którego wartość jest odnoszona do norm na siatkach centylowych (zależnych od płci, wieku i wzrostu dziecka). Według wytycznych WHO, gdy wartość wskaźnika BMI jest równa lub większa od 85 centyla (≥85c), a mniejsza niż 95 centyla (<95c), możemy rozpoznać u dziecka NADWAGĘ. Gdy wskaźnik BMI jest równy lub większy od 95 centyla (≥95c) rozpoznajemy OTYŁOŚĆ.

Jak leczyć nadwagę i otyłość?

Leczenie polega na usunięciu przyczyny otyłości, czyli nadmiaru spożywanej energii w stosunku do aktywności fizycznej. Im młodsze dziecko, tym łatwiej wprowadzić zmiany w stylu życia. Podstawą leczenia jest prawidłowa dieta oraz ruch. Najlepszy efekt uzyskuje się, gdy zmiana nawyków dotyczy całej rodziny. Dzięki temu dzieciom będzie prościej - chętniej będą jadły to, co jedzą wszyscy członkowie rodziny.

Musimy także pamiętać o wsparciu psychicznym naszej pociechy, ponieważ dzieci z otyłością mogą często być odrzucane przez rówieśników, co może prowadzić do poczucia lęku, odosobnienia i niskiej samooceny. Najważniejsza jest rozmowa - temat otyłości powinien być poruszony z całą rodziną, by dziecko nie poczuło się osamotnione w tym problemie. Dużą pomocą może okazać się w tej sytuacji również pomoc psychologa.

Jak mam wytłumaczyć dziecku czym jest dieta i dlaczego musi ją stosować?

Gdy chcemy wytłumaczyć dziecku, czym jest dieta i dlaczego jest ważna, nie możemy zapomnieć, że otyłość u dziecka to wyzywanie dla całej rodziny. Warto podkreślić, że jesteśmy w tym problemie razem z dzieckiem np. „teraz będziemy jeść zdrowe jedzenie, dzięki czemu będziemy silniejsi i będziemy się lepiej czuć każdego dnia". Inicjatywy wspólnego gotowania czy wybierania zdrowych przepisów przez dziecko dodadzą motywacji i radości w nowych zmianach. Dziecko musi mieć poczucie, że cała rodzina jest razem z nim, a cel, czyli życie w zdrowiu - jest wspólny.

Od czego zacząć prawidłowe odżywianie? Gdzie znaleźć przepisy na dania, które dziecko chętnie zje?

Dietę zaczynamy od 3 podstawowych rzeczy:

  • ograniczenie nadmiaru cukru i tłuszczów w codziennych pokarmach;
  • wprowadzenie regularnych posiłków oraz unikania kalorycznych przekąsek takich jak drożdżówki, batony, słodkie napoje gazowane;
  • wspieranie diety aktywnością fizyczną (minimum 60 minut dziennie, codziennie) - powinniśmy pozwolić dziecku wybrać swoją ulubioną aktywność, która sprawia mu radość.

Skonsultuj swoje problemy z dietetykiem

Wprowadzenie diety, która będzie odpowiadać całej rodzinie nie jest prostą rzeczą, a nowe, zdrowe dania mogą dzieciom po prostu nie smakować. Dlatego też, by nie stracić motywacji dziecka, warto wcześniej przygotować sprawdzone przepisy, które można znaleźć w Internecie (m.in. na portalu diety.nfz.gov.pl), a także w profesjonalnych książkach kucharskich (diety dla dzieci z otyłością i nadwagą). Należy też pamiętać, że nie powinno się w sposób nagły wykluczać ulubionych pokarmów dziecka - na początek warto wprowadzać nowe nawyki zgodnie z regułą 80/20. Oznacza to, że zdrowe jedzenie powinno stanowić 80% dziennego zapotrzebowania energetycznego, a pozostałe 20% to tzw. jedzenie dla przyjemności. Ta reguła może pomóc dziecku, a także rodzicom, stopniowo przyzwyczaić się do nowego sposobu odżywiania.

Największym wsparciem może okazać się jednak porada dietetyka, który pomoże dobrać zbilansowaną dietę (czyli dietę zachowującą odpowiednie proporcje składników odżywczych) i zaleci regularne kontrole pomiarów wagi ciała, by osiągnąć zamierzony cel.

Jak mogę zapobiec nadwadze u moich dzieci?

Profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom, to najważniejszy etap, który pomoże nam uchronić dziecko przed nadwagą oraz otyłością. Zaczyna się już na etapie bilansów zdrowia dziecka, codziennej aktywności fizycznej i zdrowego jedzenia. Aby jednak dobrze stosować profilaktykę otyłości, należy poprawić wiedzę całej rodziny na temat zdrowych nawyków. Według raportu NFZ ok. 30% dzieci w wieku 8 lat pije napoje gazowane co najmniej raz w tygodniu, a nawet 67% nastolatków spożywa napoje energetyczne. Podstawą zdrowego trybu życia jest świadomość naszych pociech i nauka zdrowych wyborów. Dlatego warto zacząć edukację w domu, pakując do plecaka zdrową przekąskę (np. zdrowy lunchbox) oraz wodę zamiast drożdżówki i słodkiego napoju.


Źródła

1. https://www.gov.pl/web/gis/otylosc-dzieci-i-mlodziezy-powaznym-problemem-globalnym

2. Epidemiologia nadwagi i otyłości - narastającego problemu zdrowotnego w populacji dzieci i młodzieży. Anna Obuchowicz, Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 2005.

3. https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/baza-wiedzy/rozpoznanie/247199,rozpoznawanie-nadwagi-iotylosci-udzieci-imlodziezy

4. Otyłość u dzieci i młodzieży. Poradnik dla rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat - Instytut Matki i Dziecka. https://imid.med.pl/images/do-pobrania/fimid-poradnik-web.pdf

5. https://akademia.nfz.gov.pl/dzieci-profilaktyka-otylosci-2/

Zobacz także

Wszystkie artykuły i poradniki