Kardiotokografia (KTG)

28.02.2023

KTG to badanie polegające na jednoczesnym monitorowaniu czynności skurczowej macicy i akcji serca płodu.  Pozwala na wczesne wykrycie stanów zagrożenia życia dziecka. Badanie trwa zazwyczaj ok. 20-30 minut, w zależności od wskazań medycznych.

GettyImages-1394002776.jpg

Prawidłowa częstość czynności serca płodu wynosi 120-160 uderzeń na minutę. Jest to podstawowa, nieinwazyjna i powszechna metoda przed i okołoporodowego nadzoru stanu płodu.

Najczęściej badanie wykonuje się u ciężarnej ułożonej na boku, za pomocą dwóch głowic umocowanych pasami: jedna na wysokości dna macicy – rejestruje czynność skurczową, druga w miejscu najlepszej słyszalności tonów serca płodu. Dodatkowo pacjentka otrzymuje znacznik ruchów płodu, w którym naciska przycisk w momencie ich odczuwania. Aby badanie odzwierciedlało rzeczywisty stan płodu ciężarna powinna być nawodniona i ok. 2 godziny po posiłku.


Badanie KTG wykonuje się:

• w planowanym terminie porodu oraz po terminie porodu (o częstości badań decyduje lekarz oceniający wynik), badanie jest wykonywane w izbie przyjęć szpitala lub przychodni przyszpitalnej;

• w trakcie ciąży, jeżeli istnieją wskazania (np.u ciężarnych z grupy wysokiego ryzyka- w cukrzycy, nadciśnieniu, chorobach serca);

• w czasie hospitalizacji na oddziale patologii ciąży;

• w czasie porodu.

Zobacz także

Wszystkie artykuły i poradniki