Aktywność seksualna w ciąży

21.05.2023

W ciąży o prawidłowym przebiegu, aktywność seksualna nie jest przeciwwskazana.

GettyImages-556834651.jpg

U większości ciężarnych kobiet w I trymestrze następuje spadek pożądania ze względu na obawę przed zaszkodzeniem dziecku i dolegliwości towarzyszące ciąży (nudności, wymioty, senność, zmęczenie, ból kręgosłupa). Ochota na seks jest największa w drugim trymestrze - gdy mijają już problemy z pierwszego trymestru i wzrasta przekonanie, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Zmieniająca się sylwetka kobiety, przyrost wagi, a wraz z nimi poczucie mniejszej atrakcyjności, często osłabiają pożądanie w czasie ostatnich miesięcy ciąży.

Wybór pozycji seksualnych w ciąży zależy w dużym stopniu od okresu ciąży. Na początku ciąży oraz na początku drugiego trymestru każda pozycja jest dozwolona, ponieważ brzuch kobiety jest jeszcze mały. Pod koniec ciąży należy wybierać pozycje, w których brzuch nie jest uciskany, a kobieta czuje się komfortowo.


Przeciwwskazania do aktywności seksualnej w ciąży:

• zagrożenie poronieniem,

• zagrożenie przedwczesnym porodem,

• niewydolność szyjki macicy,

• łożysko przodujące lub nisko usadowione,

• plamienie lub krwawienie z dróg rodnych.


Jeżeli po współżyciu wystąpią niepokojące objawy (skurcze, plamienia lub krwawienia, podejrzenia odpływania płynu owodniowego), zgłoś się do położnej lub lekarza prowadzącego ciążę.

Zobacz także

Wszystkie artykuły i poradniki